Pátá vlna / 5th Wave
Category: Knihy , Filmy  | 06 Sep 2014 | Author: petra.freedom [full-link] | Full story [/full-link] | 0 Comments
Kniha

image host


Autorem Páté vlny je Rick Yancey a jak jsem již psala v kratší verzi článku, v plánu je trilogie. V současné době je na pultech k dispozici pouze první díl, 5th Wave, a to i v češtině. Druhý díl by měl ve Státech vyjít 16. září pod názvem The Infinite Sea. Třetí díl zatím nemá název a jeho vydání je předběžně stanoveno na srpen příštího roku. Pokud tedy film Pátá vlna uspěje, můžeme se dočkat další série, kterou budou američtí novináři brzy přirovnávat k dalším úspěšným frančízám a budeme tu mít "nové hunger games", nebo "novou divergenci". Tahle kniha se od našich známých dystopií nicméně liší. Protože se nejedná o nový svět, který by vznikl po nějakém typu apokalypsy. Posouváme se do budoucnosti, kdy probíhá útok mimozemšťanů. Takhle to zní jako klišé, ale ten způsob, kterým se tito "tvorové" snaží vyhladit lidskou populaci je celkem originální. Čas na oficiální anotaci:

Po první vlně zůstala pouze tma. Druhé vlně unikli jen ti šťastnější. A třetí vlnu přežili ti, kterým štěstí uniklo. Po čtvrté vlně platí jediné pravidlo: nevěř nikomu.
Teď se blíží vlna pátá a po opuštěné dálnici prchá Cassie před Jinými, bytostmi, které jako lidé pouze vypadají. Jiní se potulují krajinou a zabíjejí na potkání; rozprášili poslední přeživší pozemšťany. Cassie věří tomu, že kdo zůstane sám, ten přežije. Pak se však setká s okouzlujícím a tajemným Evanem Walkerem, jenž je možná jedinou Cassiinou nadějí na záchranu jejího bratra – nebo dokonce jí samotné. Cassie si musí vybrat: mezi důvěrou a beznadějí, mezi vzdorem a kapitulací, mezi životem a smrtí. Vzdát se, nebo se sebrat a jít dál.


Vydání knihy bylo spojeno se sérií chytře vymyšlených reklam a oficiální stránka pod názvem The Fifth Wave Is Coming. také nalákala velké množství čtenářů. Přidejte dobře napsanou knihu a fenomén mohl vzniknout. Rick Yancey má dokonale zvládnutou práci s napětím a při čtení knihy opravdu celou dobu přemýšlíte o tom, jaká bude ona pátá vlna. Osobně musím přiznat, že výběr útoku ve vlnách se mi zdá jako originální způsob odstranění toho "lidského problému" na naší planetě. A konkrétní vlny mi docela slušně nedaly spát, jelikož vzbuzují spoustu otázek a při čtení pokyvujete hlavou, když si zase jednou uvědomujete, kolik věcí bereme jako naprostou samozřejmost a jaké maličkosti nás dokáží zničit. Způsob, jakým neotřele a hezky po krocích zbavují lidi lidskosti (což je mimochodem první věta v popisku druhého dílu) vám nažene strach. Nechci ale nic prozrazovat, takže jsme si teď prošli tímhle úžasným momentem, kdy se vám snažím popsat téma knihy, aniž bych teoreticky prozradila to, co se v ní děje. Dle mého skromného názoru je zajímavé si to všechno přečíst. Nehledě na to, že celá reklamní kampaň ke knize byla založena na oné záhadnosti, tak v tom pojďme pokračovat. Prozradím už jen to, že kniha je vyprávěna z pohledu mladé Cassie Sullivan, která přežila první čtyři vlny útoku a teď se snaží najít svého mladšího bratra. V průběhu knihy se ale přidá ještě jeden vypravěč, Ben Parish, Cassiin bývalý spolužák. Střídání pohledů pak přidává ději na dynamice a napětí se pěkně stupňuje. Víc už neprozradím :)

Film


Natáčení filmové verze Páté vlny probíhá pod záštitou Sony Pictures a v polovině července bylo na Twitteru oznámeno i oficiální datum premiéry filmu - 29. ledna 2016. Čtete to správně, ještě nějakou chvíli si na něj počkáme. V současné době už známe obsazení hlavních rolí - Cassie si zahraje Chloe Moretz, kterou budete znát z filmové adaptace (naší další oblíbené knihy) If I Stay. Chloe na svém Instagramu v polovině srpna sdílela z tréninku, jenž předcházel natáčení filmu.

image hostimage host


Známá jsou také jména herců, kteří si zahrají hlavní mužské role, Bena Parishe bude hrát Nick Robinson a v roli Evana Walkera se objeví Alex Roe. Musím říct, že tenhle casting absolutně a do poslední tečky splňuje mé představy o těchto postavách. Možná to bude i vybranými obrázky herců na fotkách, ale opravdu dokonale tam sedí.

image host image host

Natáčení filmu začalo 1. září v Atlantě, tuto informaci prozradila Chloe v rozhovoru v Chelsea Lately. Možná vám bude znám fakt, že v Atlantě se shodou okolností natáčela část třetího dílu trilogie Hunger Games, Mockingjay a v současné době se ve stejném městě natáčí Insurgent, druhý díl trilogie Divergence. Ano, taky si říkám, že je vše psané v trilogiích (a ve filmové verzi jsou pak samozřejmě poslední díly rozděleny na dva filmy..)
Refresh | Home |


Name:
E-mail: (optional)
Napište edward:
Smile: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying 

| Forget Me
Content Management Powered by CuteNews