Šachovnice bohů - recenze
Category: Knihy , Recenze  | 09 May 2014 | Author: Leca [full-link] | Full story [/full-link] | 0 Comments


Autor:Richelle Mead
Originální název:Gameboard of Gods
Série:Věk X
Počet stran:544
Datum prvního vydání:16. 04. 2014


Země přežila úpadek. Planeta je rozdělena do nových aliancí. Zatímco v provinciích musejí lide vyjít z mála, v RUNA (Republika spojené severní Ameriky) si její obyvatelé užívají nejmodernější technické vymoženosti a jen to nejkvalitnější jídlo a pití. Vláda RUNA má k dispozici elitní jednotky vycvičených vojáků, takzvaných pretoriánů, kteří v sobě mají implantát umocňující jejich sílu výdrž a odolnost. Jedním z těchto vražedných pretoriánů je i světlovlasá Mae, která dostane za úkol vyhledat a zpět do RUNA přivést jistého doktora Justina Marche.


Justin: „Potřebuju, abys mě chránila.“


Justin žije v Panamě již několik let, poté co ho vyhostili z jeho milované RUNA, se zde snaží protloukat, jak jen to jde. Aby si zajistil dostatečný přísun alkoholu, často dělá ozvláštnění večírků jednoho z místních gangsterů. Po jedné zvláště zajímavé noci se mu však naskytne neopakovatelná příležitost. Vláda ho chce zpět… Chtějí po něm, aby vykonával svou původní práci – tedy aby působil jako vládní služebník, což je v podstatě kontrola náboženských sekt a církví. Je na služebníkovi, aby posoudil, zda je sekta nebezpečná a zda jí může či nesmí být prodloužena licence. To však není všechno, na vrcholných místech momentálně řeší rituální vraždy a právě Justin má pomoci s vyřešením tohoto záhadného a podle dostupných informací nevysvětlitelného případu. Pokud se doktorovi podaří vraždy vysvětlit a dopadnout pachatele do čtyř týdnů, může být jeho pobyt v RUNA trvalý. Justin tak má víc než silnou motivaci. Navíc nejde jen o něj, z Panamy si s sebou přivezl i dceru dlouholetého přítele, které tak může zajistit lepší budoucnost. Tessa je šestnáctiletá dívka, která příběhu dodává odlehčení a lidskou stránku pohledu…


Mae: Implantát nepozná, že je to toxin. Když si toho dáš dost, je to docela hukot.“


Krok za krokem se v knize snoubí to, z čeho jsem měla původně obavy, že nebude klapat. Nejrůznější náboženská vyznání z různých dob či zákoutí světa zde jdou ruku v ruce s techniky vyvinutou budoucností lidstva. Původní předpojatost se však ukázala jako zbytečná, protože Richelle ze všeho vytvořila vynikající koktejl. Jak už je pro její spisovatelský um typické podařilo se jí do příběhu vpasovat napětí humor, akci a dokonce i jednu dvě romantické chvilky.


Tessa: Mimochodem, to byla řečnická otázka. To znamená, že nemusíš odpovídat.“


Šachovnice bohů je prvním dílem autorčiny nové série Věk X. I když by se mohlo zdát, že pro spisovatelku muselo být těžké se z upírů přeorientovat právě na tento žánr, opak je pravdou Richelle má totiž vystudovanou komparativní religionistiku. V knize se čtenář setkává s velkým množstvím nových pojmů, na které je třeba si vyknout (sžili jsme se strigoji, takže zvládneme i tohle). Pro angličtináře mám jeden typ – Mead na svém blogu zveřejnila několik příspěvků, které tento nový svět přibližují! Už v prvním díle série působí hlavní postavy velmi promyšleně a těším se na jejich další vývoj v průběhu nadcházejících knih. I vedlejší postavy jsou uvěřitelné a velmi stravitelně a to nejen ti lidské (muhaha).


Magnus: „Vrány jsou hloupé. Nesnáším vrány.“


Abych to všechno shrnula, zatím nejdelší kniha o této americké autorky, kterou jsem četla, mi utíkala příjemně rychle a do příběhu jsem se příjemně ponořila. Richelle děj vypráví zajímavě a tak, že na konci do sebe vše zapadá bez větších problémů. Nemůžu jinak, než hodnotit čtyřmi hvězdičkami z pěti a knihu doporučuji nejen fanouškům autorčina stylu psaní.
Refresh | Home |


Name:
E-mail: (optional)
Napište edward:
Smile: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying 

| Forget Me
Content Management Powered by CuteNews